Steering committee

  • General chair: Jari Nurmi, Tampere University of Technology (FI)
  • Conference chair: Atila Alvandpour, Linköping University (SE)
  • Ivan Jørgensen, Technical Univ. of Denmark (DK)
  • Peeter Ellervee, Tallinn University of Technology (EE)
  • Jim Tørresen, University of Oslo (NO)
  • Kari Halonen, Aalto University (FI)
  • Tor S. Lande, University of Oslo (NO)

 

Technical programme committee

  • Chair (analog): J. Jacob Wikner, Linköping Univ. (SE)
  • Chair (digital): Mark Vesterbacka, Linköping University (SE)
  • Chair (SoC): Jari Nurmi, Tampere University of Technology (FI)
  • Roberto Airoldi, Nokia (FI)
  • Pietro Andreani, Lund University (SE)
  • Paul Annus, Tallinn University of Technology (EE)
  • Snorre Aunet, NTNU (NO)
  • Marco Balboni, University of Ferrara (T)
  • Elmars Bekeris, Riga Technical University (LV)
  • Claudio Brunelli, Polight (FI)
  • Erik Bruun, DTU (DK)
  • Fabio Campi, Silicon Biosystems (IT)
  • Luigi Carro, UFRGS (BR)
  • Mario Casu, Politecnico di Torino (IT)
  • Masoud Daneshtalab, KTH (SE)
  • Patricia Derler, National Instruments (US)
  • William Fornaciari, Politecnico di Milano (IT)
  • Alberto Garcia Ortiz, Univ. of Bremen (DE)
  • Diana Goehringer, TU Dresden (DE)
  • Guy Gogniat, Univ. de Bretagne-Sud (FR)
  • Gunnar Gudnason, Oticon (DK)
  • Oscar Gustafsson, Linköping University (SE)
  • Hannu Heusala, Univ. Oulu (FI)
  • Heikki Hurskainen, Nokia (FI)
  • Waqar Hussain, NTNU (NO)
  • Mohsin Jamali, University of Toledo (US)
  • Gert Jervan, Tallinn Univ. of Technology (EE)
  • Izzet Kale, Westminster University (UK)
  • Per Gunnar Kjeldsberg, NTNU (NO)
  • Juha Kostamovaara, Oulu University (FI)
  • Kimmo Kuusilinna, Nosteco (FI)
  • Vesa Lahtinen, Nokia (FI)
  • Rainer Leupers, RWTH Aachen (DE)
  • Pasi Liljeberg, University of Turku (FI)
  • Liang Liu, Lund University (SE)
  • Jan Mikkelsen, Aalborg University (DK)
  • Farshad Moradi, Aarhus University (DK)
  • Yannick Le Moullec, Tallinn Univ. of Technology (EE)
  • Jannik Nielsen, Mellanox (DK)
  • Ethiopia Nigussie, University of Turku (FI)
  • Tobias Noll, RWTH Aachen (DE)
  • Luciano Ost, University of Leicester (UK)
  • Ernesto Pérez, CSEM (CH)
  • Sebastian Pillement, Univ. of Nantes (FR)
  • Juha Plosila, University of Turku (FI)
  • Yang Qu, Mediatek (FI)
  • Timo Rahkonen, Oulu University (FI)
  • Amir-Mohammad Rahmani, UC Irvine (US)
  • Toomas Rang, Tallinn University of Technology (EE)
  • Marco Santambrogio, Politecnico di Milano (IT)
  • Tapio Saramäki, Tampere Univ. of Technology (FI)
  • Rimantas Sheinauskas, Kaunas University of Technology (LT)
  • Ming Shen, Aalborg University (DK)
  • Olli Silvén, University of Oulu (FI)
  • Henrik Sjöland, Lund University (SE)
  • Jens Sparsø, Technical University of Denmark (DK)
  • Kalle Tammemäe, Tallinn Univ. of Technology (EE)
  • Seppo Virtanen, University of Turku (FI)
  • Upasna Vishnoi, Marvell Semiconductor, USA
  • Dag Wisland, University of Oslo (NO)
  • Trond Ytterdal, NTNU (NO)
  • Johnny Öberg, KTH (SE)
  • Markku Åberg, VTT (FI)


Publication chairs

  • Analog: J. Jakob Wikner, Linköping Univ. (SE)
  • Digital: Mark Vesterbacka, Linköping University (SE)